Chov brouků

Pokud chceme začít s chovem brouků, je dobré začínat s druhy, které jsou dobře chovatelné např. Pachnoda marginata, různé druhy rodu Eudicella nebo českými zlatohlávky Protaetia. Vhodná je také Coelorrhina hornimani. Zkrátka nějaké malé druhy zlatohlávků, ty jsou pro začátečníky nejvhodnější. Všechny druhy brouků (dospělé jedince) krmíme sladkým ovocem (banán, mango atd.) nebo ovocnými beetle jelly.

 

Chovám momentálně tyto druhy a velice se jim daří:

Cetoniinae:
Chelorrhina polyphemus confluens
Mecynorrhina torquata ugandensis
Coelorrhina hornimani
Eudicella shiratica
Cetonia aurata
Protaetia speciossisima

Dynastinae:
Dynastes tityus
Megasoma elephas

Lucanidae:
Lamprima adolphinae
Phalacrognathus muelleri
Dorcus titanus
Dorcus antaeus

Chovný substrát, který používám:
Pro zlatohlávky je nejlepší listová hrabanka s velkým obsahem bukového nebo dubového listí, které je pro larvy hlavní potravou.
Pro nosorožíky je vhodná hrabanka s trouchnivým dřevem, ať už s kusy trouchnivého dřeva nebo už s namletým trouchem v poměru (hrabanka:trouch) 1:1, ale poměr může být klidně i větší 1:2
nebo 1:3, čím více kusů dřeva nebo namletého trouchu tím lépe pro larvy.
Pro roháče se mi nejlépe osvědčil pouze čistý namletý trouch, který pořádně upěchuji v chovném boxu.

 

Všechny tyto substráty si můžeme vyrobit a nasbírat v lese sami, nebo je můžeme už hotové koupit, ale musíme dát pozor na různé dravé druhy hmyzu, které v substrátu mohou být. Tento hmyz
nebo roztoči by mohli zabít a sníst vajíčka nebo i malé larvy brouků.
Substrát by měl být vlhký tak akorát, to znamená vlhký tak, že když ho zmáčkneme v pěsti, držel u sebe, nekapala z něj voda.

Chovné boxy, které používám:
Velikost boxu je na volbě chovatele a také na velikosti daného druhu dospělých brouků.
Larvy mají tři stádia vývoje, kterými musí projít, než se z larvy stane kukla a poté z kukly brouk. Stádia larev se označují L1, L2 a L3. Každou larvu mám od stádia L1 až do stádia L3 odděleně ve své
krabičce. Důvod je jednoduchý, u larev některých druhů dochází ke kanibalismu. A je to i vhodnější, z toho důvodu, že každá larva má dostatek potravy a prostoru.

 

 

V každém chovném boxu, ať už s více larvami pohromadě, nebo kde je každá larva samostatně, musí být dostatek substrátu, který larvě slouží jako potrava. Vajíčka nebo larvy vybírám z chovného boxu, kde jsou rodiče, zhruba po jednom až dvou měsících. Záleží na velikosti daného boxu. Pokud není box tak velký, vybírám larvy i vajíčka raději dřív.
Všechny tyto druhy chovám při teplotě 18-25 °C.
Nejlépe se mi pro pro imaga (dospělé brouky) a pro larvy, osvědčily SAMLA boxy, které se prodávají v obchodech IKEA nebo T BOX z obchodu HORNBACH. Co se týče chovných boxů pro
každou larvu zvlášť, používám „Vanička hranatá na salát 500 ml“, nebo i nějaké větší nádoby a boxy. Samozřejmě nesmějí chybět otvory např. ve víčku pro proudění vzduchu.

 

Autor příspěvku: Jiří Háva ml., www.facebook.com/jiri.hava.9

Foto: Copyright (c) Jiří Háva

Napsat komentář